Гнучкі світловоди

Оптичний хвилевід застосовується в медицині як світловід, тобто у виді невпорядкованого пучка світловолокон для підсвічування, або як упорядкований пучок світловолокон для передачі зображення. Ці пучки волокон для передачі зображення є оптичним ядром будь-якого гнучкого ендоскопа. Великою перевагою є висока гнучкість волокна, що значно збільшує можливості застосування лазерного променя в терапії.

Світловоди відіграють важливу роль у всіх методах лазерної терапії, при яких лазерна енергія повинна вводитися в тіло людини, як наприклад, при ендоскопічних методах із введенням у порожнини тіла, в урології, терапії, пульмонології, гінекології і т.д. Лазерну енергію можна вводити також у кровоносну систему, де застосовуються спеціальні лазерні волоконні катетери.

Світловоди, що знаходяться в клінічному застосуванні, являють собою винятково світловоди з високочистого кварцового скла. Тут потрібні надзвичайно малі світлові втрати, точно юстировані оптичні властивості, висока механічна міцність волокна.

Розрізняють безконтактне та контактне застосування гнучких світловодів для дослідження біотканини.

При безконтактному застосуванні лазерне випромінювання доводиться до біотканини за допомогою системи доставки випромінювання без її торкання. Завдяки застосуванню фокусуючих елементів, випромінювання фокусується у пляму, розмір якої менеш діаметра застосовуваного світловода.

При контактному методі кварцове волокно торкається оброблюваної біотканини. Завдяки невеликому діаметру, звичайні скловолокна (0,05 – 1 мм) можна застосовувати для ендоскопічних цілей. У деяких випадках доцільно видалити механічну оболонку волокна на його кінці. Цей вид застосування наз. „оголоене волокно”. Якщо таке волокно накласти контактним методом на тканину й опромінювати її з відносно невеликою потужністю (наприклад 20 Вт Nd:YAG-лазером), то виникає чітко обмежена гомогенна зона карбонізації, у якій лазерне випромінювання цілком поглинається і викликає точкове випаровування тканини.

На світловод можуть надіті так зв. „нагрівальні зонди” або „гарячі наконечники”. Вони являють собою металеві ковпаки. Випромінювання лазера перетворюється в „нагрівальному зонді” у тепло. Через центральний отвір визначена частина лазерного випромінювання досягає тканини.

Сапфірові наконечники, що мужуть надіватися на кінець волокна за допомогою адаптера, були розроблені для Nd:YAG-лазера. Вони змінють характеристику лазерного випромінювання, що виходить з волокна, і приводять до ефекту коагуляції – випаровування. Загострені сапфірові наконечники сильно концентрують випромінювання і тому можуть використовувватись для розсічення тканини в хірургії. При застосуванні закруглених сапфірових наконечників досягається рівномірне випромінювання зі сферичною характеристикою, що дозволяє при контактному методі забезпечити гомогенний розподіл випромінювання з наступною коагуляцією.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *