Кінематична в’язкость деяких рідин. Віскозиметр впж-2

Виникнення сил тертя між шарами рідини чи газу, що рухаються з різними швидкостями пояснюється наявністю внутрішнього тертя (в’язкості). Як відомо, сила внутрішнього тертя пропорційна величині поверхні стику двох шарів рідини S та градієнту швидкості clip_image002[4], тобто;

clip_image004[4] (1)

Величина h, що входить у формулу (1) носить назву коефіцієнта внутрішнього тертя; має фізичний зміст сили, яка діє між двома шарами рідини з площею стискання S=l при градієнті швидкості, що дорівнює 1. В даній роботі визначається коефіцієнт g, що зв’язаний з коефіцієнтом динамічної в’язкості співвідношенням:

clip_image006[4] (2)

де r — густина рідини; g — коефіцієнт кінематичної в’язкості вимірюється в м2/сек.

Характеристика віскозиметра ВПЖ-2

Віскозиметр ВПЖ-2 являє собою U-подібну трубку, в коліно якої впаяний капіляр 7. При вимірюванні в’язкості рідина з резервуара 4 тече по капіляру 7 в розширення 6. Наповнюють віскозиметр таким чином: на відвідну трубку 3 надівають гумовий шланг, закривши пробкою коліно 2, та повернувши віскозиметр, опускають коліно 1 в посудину з рідиною і засмоктують її за допомогою насоса до відмітки М^. При засмоктуванні треба слідкувати, щоб в рідині не утворювались бульбашки повітря.

clip_image007[4]

Рис. 7-9 1. Схема віскозиметра ВПЖ-2.

В момент, коли рівень рідини Досягне відмітки М2, віскозиметр виймають з посудини і швидко перевертають в нормальне положення. Віскозиметр встановлюють в термостат так, щоб розширення 5 було нижче рівня рідини в термостаті. Після витримання в термостаті, при заданій температурі нагнітають рідину в коліно приблизно до 1/3 висоти розширення. Коліно 2 при цьому закрите гумовим корком.

Після досягнення заданого рівня рідини, вийняти корок з розширення 2 та визначити час опускання меніска рідини від відмітки М1 до М2. Кінематичну в’язкість рідини визначають за формулою:

clip_image009[4] (3)

якщо clip_image011[4], то g=ktc, де g — кінематична в’язкість; t — час витікання рідини в сек.; g — прискорення сили тяжіння в місці вимірювання; с — константа, що приймає різні значення, в залежності від діаметра капілярів, об’єму розширення рідини і т. д.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *