Світло та його вимірювання

Вимірювання світлових характеристик – це прерогатива фотометрії. Під фотометрією ми будемо розуміти процес кількісного вимірювання потоку випромінювання, який може викликати фізіологічне відчуття яскравості. Таким чином, це одна із областей радіометрії, що включає фізичне вимірювання потужності та енергії потоку випромінювання, а їхня кількісна фотометрична оцінка отримується в результаті накладання на ці виміри чутливості зорового аналізатора.

Сила світла І. Це основна одиниця в фотометрії так як вона є еталоном. Всі інші терміни визначаються відносно цієї одиниці. Згідно ГОСТ 7601-78 сила світла – це відношення світлового потоку, що розповсюджується від джерела в напрямі, що розглядається, всередині малого тілесного кута, до цього тілесного кута. Звернемося до діаграми, яка наведена на рис. 1.1.

clip_image002

Рис. 1.1

Сила світла вимірюється в канделах (Кд). Точкове джерело, що має силу світла 1 Кд, розміщене в центрі сфери радіусом 1 м. Просторовий (тілесний) кут, що вирізає на поверхні сфери ділянку АВDC дорівнює 1 Ср (стерадіан). Таким чином, сила світла – це площина світлового потоку, що випромінюється точковим джерелом в будь-якому даному напрямі всередині конуса, що утворюється тілесним кутом.

Світловий потік F. Звертаючись до рис. 1.1, бачимо, що світловий потік, який випускається точковим джерелом, що знаходиться в центрі сфери, при силі світла в будь-якому напрямі 1 Кд в межах тілесного кута 1 Ср, дорівнює 1 Лм (люмен):

clip_image004 1Лм = 1Кд · 1Ср.

Освітленість Е. Освітленість визначається як густина світлового потоку, що знаходиться на поверхні і вимірюється в люксах (Лк):

clip_image006 1Лк = 1Лм : 1м2 = 1Лм/м2.

Яскравість L. Яскравість – це відношення сила світла до площі. Вимірюється в Ніт або Кд/м2.

clip_image008 1Ніт = 1Кд : 1м2 = 1Кд/м2.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *