Видошукачі фотоапаратів

Видошукач служить для наведення фотоапарата на об’єкт фотографування і визначення границь кадру, що знімається. По своїй конструктивній схемі видошукачі можна розділити на три типи: 1) рамкові або іконометри; 2) телескопічні; 3) дзеркальні.

На одному фотоапараті може бути кілька видошукачів (здебільшого — два) різних типів, наприклад: іконометр і телескопічний, іконометр і дзеркальний.

Іконометр являє собою дві рамки зі сторонами, пропорційними сторонам знімка, і розставлені на такій відстані між собою, щоб з центра зіниці ока через кути рамок виходив пучок променів, аналогічний пучку променів, що дає об’єктив (рис. 1).

clip_image002

Рис. 1. Рамковий видошукач-іконометра і дзеркальний видошукач двообъективного фотоапарата:

I — передня рамка іконометра; 2 — бічна стінка шахти; 3 — задня стінка шахти з малою рамкою іконометра; 4 — кришка шахти; 5 — пружина; 6 — колектив; 7 — дзеркало; 8 — корпус фотоапарата; 9 — об’єктив видошукача; а — схема ходу променів у іконометре

Дзеркальні видошукачі у фотоапаратах застосовуються двох типів. У першому випадку видошукач є самостійним вузлом фотоапарата, що складається з об’єктива, колективу і дзеркала, розташованого під кутом 45° до оптичної осі об’єктива. В другому типі видошукачів як об’єктив використовується знімальний об’єктив фотоапарата. Фотоапарат з таким видошукачем називається дзеркальним.

В даний час отримали поширення дзеркальні видошукачі з добрим об’єктивом, в якості якого використовується світлосильна ахроматична лінза, і колективом значних розмірів, що наближаються до розміру кадру (див. рис. 2). Такі видошукачі використовують у двообъективных дзеркальних (псевдозеркальных) фотоапаратах. Видошукачі цього типу можуть мати пристрій для фокусування знімального об’єктива фотоапарата. Для цієї мети на колективі в його центрі роблять матову пляму, по якій наводять на різкість шляхом переміщення по різьбі об’єктива видошукача, зв’язаного зі знімальним об’єктивом зубчастою передачею. Для покращення умов спостереження за зображенням на колективній лінзі видошукач постачають складною світлозахисною шахтою, що відкривається при зйомці і закривається при перенесенні фотоапарата.

clip_image004

Рис. 2. Видошукач дзеркального фотоапарата:

I — об’єктив; 2 — дзеркало; 3 — колектив; 4 — пентапризма; 5 — окуляр

Застосування знімального об’єктива фотоапарата як об’єктива дзеркального видошукача забезпечує точне фокусування й оперативний вибір границь кадру в момент зйомки (рис. 2). Відстань від точки перетинання оптичної осі об’єктива з дзеркалом до матової поверхні колективу, на якій утворюється зображення у видошукачі, повинно дорівнювати відстані від цієї ж точки до емульсійного шару фотоплівки. При спрацьовуванні затвора дзеркало убирається з ходу променів і закривається вікно з колективом у корпусі фотоапарата.

Дуже часто в дзеркальних апаратах застосовують призменний монокуляр (див. Рис. 2), що складається з пентапризми з дахом і окуляра зі збільшенням 3—5 крат. Така конструкція видошукача дзеркального фотоапарата забезпечує зручність практично при усіх видах зйомки.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *