Димові детектори або детектори диму

Димові детектори реєструють пожежонебезпечну ситуацію на початковій стадії її розвитку. В більшості випадків при пожежі і виникненню відкритого вогню передує поява диму.

Отже, можливість своєчасно фіксувати певну концентрацію диму в повітрі дозволяє упевнено констатувати факт виникнення пожежі. Цей принцип роботи відрізняє димові датчики від теплових, які спрацьовують за наявності вже відкритого полум’я.

Димові детектори можуть бути різними за принципом роботи. Один з варіантів такий: усередині димової камери розташовані ІЧ випромінювач і приймач для ІЧ сигналу, відображеного від частинок диму. Досягши певної оптичної густини середовища (концентрації диму) в димовій камері, сигнал зростає і фіксується момент спалаху. Інший варіант: іонізаційний оповіщувач. В оповіщувачі використовується ізотоп, випромінювання якого іонізує молекули повітря в чутливій камері. Під дією електричного поля позитивні і негативні іони, що утворюються, створюють струм, величина якого постійно контролюється. Під час проникнення диму в чутливу камеру відбувається зменшення струму через об’єднання частини іонів на поверхні частинок диму. При зниженні величини струму до порогового рівня відбувається активізація оповіщувача. Виходячи з призначення, параметрів димового датчика два: чутливість, що визначає здатність датчика своєчасно знаходити дим, та рівень помилкових спрацьовувань.

З часом стінки димової камери припадають пилом, тобто стають світло-сірими і починають відображати сигнал випромінювача так само, як частинки диму. Цей ефект визначає помилкове спрацьовування димового датчика. Для підвищення рівня захисту рекомендується використовувати в зоні, що захищається, одночасно і димові, і теплові оповіщувачі. Точкові димові датчики повинні бути функціонально протестовані методом, який дозволяє упевнитися в можливості диму увійти до камери датчика і виробити сигнал тривоги (наприклад, використовування пристроїв, які виробляють

імітацію диму або відповідні аерозолі навколо датчика). Повинно бути враховано також, що використовувані матеріали не повинні завдавати збитку або робити вплив на подальшу роботу детектора.

Але для всіх описаних пристроїв характерний один недолік – такі датчики чекають, коли небезпечні чинники пожежі досягнуть самого оповіщувача (наявність диму, теплова дія). Таким чином, своєчасне виявлення пожежі може бути ускладненим.

Розробка і вдосконалення детекторів диму зараз є дуже актуальною.

Наприклад, нова система протипожежної сигналізації, розроблена японською фірмою Keisoku Giken, є детектором диму, вбудованим в стільниковий телефон. Знайшовши в повітрі підвищений вміст окислу вуглецю, система подає господарю гучний сигнал, а його телефон автоматично відправляє голосове повідомлення про небезпеку на номер, передбачений власником для такого випадку (наприклад, в пожежну охорону).
За допомогою детектора диму, який розглядається в цьому курсовому проекті, можна реєструвати дим або високу концентрацію пилових непрозорих частинок, зважених в повітрі. Прилад можна застосовувати в гарячих цехах (ливарних, зварювальних), на цементних заводах, деревообробних підприємствах, в гаражах і на закритих стоянках. Пристрій оповістить про високу концентрацію диму, шкідливих пилових суспензій і автоматично включить систему примусової вентиляції. Прилад можна налаштувати на велику потужність і рознести трубки датчика диму на велику відстань і, навпаки, на високу чутливість.

Він складається з оптоелектронного датчика, тригера Шмітта та двох генераторів. Кожний структурний блок загальної схеми пристрою відіграє важливу роль у його функціонуванні. Димові детектори реєструють пожежонебезпечну ситуацію на початковій стадії її розвитку. В більшості випадків при пожежі і виникненню відкритого вогню передує поява диму. Отже, можливість своєчасно фіксувати певну концентрацію диму в повітрі дозволяє упевнено констатувати факт виникнення пожежі. За допомогою детектора диму, який розглядається в цьому курсовому проекті, можна реєструвати дим або високу концентрацію пилових непрозорих частинок, зважених в повітрі. Прилад можна застосовувати в гарячих цехах (ливарних, зварювальних), на цементних заводах, деревообробних підприємствах, в гаражах і на закритих стоянках. Пристрій оповістить про високу концентрацію диму, шкідливих пилових суспензій і автоматично включить систему примусової вентиляції. Прилад можна налаштувати на велику потужність і рознести трубки датчика диму на велику відстань і, навпаки, на високу чутливість.

В детекторі диму використовуються такі оптоелектронні елементи як: світлодіод та фотодіод. Оптоелектроніка-напрям електроніки, що охоплює питання використання оптичних і електричних методів обробки, зберігання і передачі інформації. За допомогою оптоелектронних елементів даний прилад реалізувати легше.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *