Системні шини мікропроцесорів

Шина даних (ШД) представляють собою набір двонаправлених сигнальних ліній з 3-ма станами, у якому паралельно передають двійкову інформацію (у кожній лінії передають 1 біт). МП маєть 8, 16 і 32 розрядні ШД. Кількість ліній, тобто ширина шини, визначає максимальну величину числа, яке можна передати по цій шині: 8 біт дозволяє передавати числа 0…255, 16 біт – 0…65535.

Можливість суміжного виконання ШД багато чисельними пристроями забезпечує шиноформувач з 3-ма станами.

До ШД може приєднуватися велика кількість приймачів, отже у певний момент часу можуть бути розблоковані декілька приймачів, але дані призначають для одного із них, тому формується спеціальний сигнал (строб) даних, який повідомляє вибраним приймачам, що дані на ШД призначені саме їм.

На рис.1 вказана базова МП система (МПС).

image

Рис.1

Кожний пристрій, що передає на ШД повинен мати формувач з 3-ма станами на кожну лінію ШД. Шині формувачі відкриваються вхідними сигналами вибору мікросхеми, після чого інформація з даного пристрою передається на ШД.

Шина адреси (ША) – це група однонапрямлених сигнальних ліній, за допомогою яких МП відмічає пристрій, в який або з якого повинна бути передана інформація. Кожне двійкове число на ША може позначати конкретну область пам’яті, що з’єднується з МП через ШД і може обмінюватися з ним даними. У свою чергу така пам’ять може представляти собою або комірку ЗП, або регістр, що входить до складу портів введення чи виведення.

Шина управління (ШУ) – представляє сигнал управління, який генерується МП і координує весь процес інформаційного обміну. Головна відмінність ШУ від ША І ШД у тому, що кожна її лінія виконує свою єдину дану функцію.

Вхідні сигнали МП використовуються для керування передачі даних, а також у якості сигналів-відповідей на вхідні.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *