Медичні принципи використання лазера

Біологічний вплив лазерів визначається, в основному, поглинанням лазерного випромінювання (ЛВ) у воді і гемоглобіні. Тому зрозуміло, що реакція біотканин на ЛВ в різних органах і частинах тіла, проявляється досить одноманітно. На підставі цього був розроблений ряд принципів застосування медичних лазерів, які можуть використовуватися в багатьох областях медицини.

Для довжин хвиль ЛВ, переданих по кварцових волокнах, відзначається значне розходження в реакції тканини, в залежності від того, підводиться випромінювання до тканини безпосередньо зі системи доставки або відповідного аплікатора, чи попадає на тканину безконтактним способом.

clip_image002

Оптичні компоненти медичного лазера

Безконтактне застосування

При безконтактному застосуванні медичних лазерів випромінювання доводиться до біотканин за допомогою системи доставки випромінювання без її торкання. Для безконтактного застосування підходять такі системи доставки випромінювання як дзеркально-лінзовий маніпулятор і кварцове або скляне волокно. За допомогою дзеркально-лінзового маніпулятора можна передавати ЛВ всіх довжин хвиль, а по кварцовому волокні можлива передача без втрат тільки в діапазоні від 300 нм (ближній УФ) до 2000 нм (ближній ІЧ).

Завдяки застосуванню фокусуючи маніпуляторів або інших фокусуючи елементів, випромінювання фокусується в пляму, розмір якої менший діаметра світловода. Оскільки ЛВ на протилежному кінці волокна виходить з визначеним кутом розбіжності, то діаметр фокальної плями, отриманий такою системою, набагато більший, ніж при передачі ЛВ через дзеркально-лінзовий маніпулятор. Хоча світловоди є більш гнучкими, когерентність і колімація ЛВ в них не зберігається.

Сфокусований і дефокусований промінь

Про сфокусований промінь говорять в тому випадку, коли лазерний промінь післі проходження системи доставки випромінювання зводиться в пучок за допомогою відповідних оптичних елементів (лінз). Це здійснено у всіх системах доставки доставки випромінювання і оптичних кінцевих кінцевих компонентах, за винятком ручних аплікаторів.

Якщо здійснюється поверхнева коагуляція визначених зон тканини, то застосування дефокусованого променя виявляється більш доцільним. В цьому випадку інтенсивність лазерного променя на тканині біде менша, а діаметр більший.

Контактний метод

При контактному методі кварцове волокно, яке застосовують для доставки випромінювання, торкається оброблюваної біотканини. Завдяки невеликому діаметру звичайні світловолокна (0,05-1 мм) можна застосовувати для ендоскопічних цілей. В деяких випадках доцільно видалити механічну оболонку волокна на його кінці. На світловод можуть бути надіті «нагрівальні зонди» або «гарячі наконечники». Вони являють собою металеві ковпачки, які перетворюють ЛВ у тепло.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *