Nd:YАG – лазер

Під тепловим впливом лазерного випромінювання в медицині розуміють в основному випар (різання) і коагуляцію біотканини. Це стосується різних лазерів із щільністю потужності від 1 до 10 Вт/см і з тривалістю опромінення від мілісекунд до декількох секунд.

Тепловий вплив лазерного випромінювання в біотканини ґрунтується на поглинанні випромінювання і перетворенні його енергії в тепло. У залежності від коефіцієнта поглинання в тканині поглинається визначена потужність і в залежності від тривалості опромінення депонується визначена енергія. Коефіцієнт поглинання залежить від виду тканини і від довжини хвилі лазерного випромінювання.

Лазерні системи на основі Nd:YАG – лазерів найбільш часто застосовуються в медицині. На відміну, наприклад від СО2 лазера, випромінювання Nd:YАG – лазера проникає глибше в тканину. Через незначне поглинання і сильне розсіювання світла неможливо відразу ж випарити тканину при середній потужності близько 30 Вт. При короткому часі опромінення спостерігається тільки коагуляція тканини. Якщо збільшити час опромінення, то температура тканини підвищиться приблизно до 100˚С, і тканина буде висихати. Через висихання теплопровідність стає гіршою, і температура ще більш підвищується. Якщо поверхня, що опромінюється, суха і починає обвуглюватися, змінюється параметр поглинання тканини. Внаслідок цього лазерний промінь цілком поглинається в досить тонкому шарі, тканина починає швидко випаровуватися. При низькій потужності лазера навіть при значному часі опромінення за допомогою Nd:YАG – лазера можна не досягти випару (розсічення), тому що енергія цілком відводиться в навколишню тканину в результаті теплопровідності. У цьому випадку тканина тільки коагулюється. Через велику глибину проникнення в тканину променем Nd:YАG – лазера можна закривати судини з діаметром до 5 мм за допомогою коагуляції і зморщування. Ефективне розсічення звичайними фокусуючими наконечниками настає лише при потужності більше 70 Вт і низької швидкості розсічення.

Безконтактний метод може бути реалізований за допомогою передачі по світловоду розфокусованого пучка або за допомогою маніпулятора фокусування. На межі між кінцевою поверхнею світловода і тканиною відбувається карбонізація тканини, яка поглинає більшу випромінювання Nd:YАG – лазера. При цьому не відбувається проникнення випромінювання в біотканину, на відміну від “типового” впливу Nd:YАG – лазера на тканину, так як майже все випромінювання поглинається в карбонізованому шарі. Якщо лазер використовується в імпульсному режимі з максимальною вихідною потужністю до 50 Вт в рідкому середовищі або із системою рідкого чи газового охолодження світловода, то ризик руйнування світловода практично відсутній. Використання фокусую чого маніпулятора пропонує широкий спектр способів впливу на тканину: від утворення надтонкої зони коагуляції в мікрохірургії до широкого коагуляційного шару для зупинки кровотечі. Можна ефективно розрізати тканину, можна провести підшкірну ін’єкцію без пошкоджень інших шарів тканини. Для мікрохірургічної препарації необхідний фокусуючий маніпулятор з малим діаметром плями фокусування. Зазвичай глибина проникнення лазерного випромінювання в тканину складає біля 5 мм. Застосовуючи метод охолодження поверхні кубиками вдається знизити цей параметр до 1 … 1,5 мм. При цьому поверхня охолоджується до температури нижче 10˚С, на поверхні не виникає температур, що призводить до коагуляції.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *