Дослідження технологічного процесу холодної розділки скла
Розпилювання скла на заготівлі алмазними відрізними кругами здійснюють на спеціальних розпилювальних верстатах (рис. 1). Алмазний круг 2 діаметром 500—600 мм змонтований на знімних фланцях шпинделя 1 верстата. Шматок скла, що розпилюється, 9 кріпиться рухливими губками 8 до планшайби патрона 7. Рух подачі здійснюється переміщенням каретки 6 з патроном під дією вантажу 3. За один прохід на верстаті можна зробити пропил довжиною, що дорівнює приблизно половині різниці діаметрів алмазного кругу і затискних фланців, що складе 150—170 мм. Для збільшення довжини пропила до 300 мм скло пропилюють у два проходи, для чого каретку відводять у вихідне положення і скло разом з патроном розвертають на 180°, після цього здійснюють розпилювання в тім же перетині, але з іншої сторони. Голівку 4 патроном можна розвертати навколо вертикальної осі, установлюючи її вісь по лімбі під кутом щодо лінії розпилювання. Це дозволяє робити скоси на призмах і випилювати клини. Установ на розмір b заготовки, що розпилюється, виконують переміщенням супорта 5 при обертанні маховичка гвинта подачі.
Рисунок 1 Схема станка для розпилювання скла відрізним алмазним кругом
1 – знімнні фланці шпинделя; 2 – алмазний круг; 3 – вантаж; 4 – голівка патрона; 5 – супорт; 6 – каретка з патроном; 7 – планшайба патрона;
8 – рухливі губки; 9 – скло;
Верстати для розпилювання скла смуговими пилками (рис. 2) рамного типу. Пильна рама 3 з набором смугових пилок 5 робить зворотно-поступальний рух по напрямляючих траверси 1. Привід руху рами здійснюється від кривошипно-шатунного механізму 4, число подвійних ходів якого 150—200 у хвилину. На пильній рамі кріпиться одночасно до 20 пилок при мінімальній відстані між пилками 12 мм. Горизонтальний хід рами 300 мм; робоча подача різання здійснюється переміщенням траверси 1 з пильною рамою вниз зі швидкістю 5—10 мм/хв. Блок, що розпилюється, 7 кріпиться на візку 6. ЗОР подається через душуючий пристрій 2.
Рисунок 2. Верстат для розпилювання скла смуговими пилками
1 – траверси; 2 – душуючий пристрій; 3 – пильна рама; 4 – кривошипно-шатунновий механізм; 5 – смугові пилки; 6 – візок; 7 – блок, що розпилюється.
Гнучким алмазним інструментом (рис.3, а) розпилюють пластини з габаритними розмірами більш 600×600 мм. Інструмент являє собою нескінченний сталевий канатик 3, на який надіті алмазні притири 1 (кільця) діаметром 1,5—6 мм і проміжні втулки 2, які жорстко закріплені на канатику шляхом обтиснення та служать опорою вільно посадженим алмазним притирам при різанні. Алмазні зерна зернистістю 200—400 мкм закріплюють на поверхні притирів гальванічним осадженням нікелю і міді.
Блок скла 1 укладають на стіл 2 верстати (рис. 5, б) і охоплюють по площині різання гнучким інструментом 7 через направляючі ролики 3 і ведучий шків 4 приводу. Привід зі шківом 4 змонтований на рухливій каретці 5, що створює, під дією вантажу 6, постійний тиск інструмента на скло. Швидкість різання 1,5—2 м/с.
Рис. 3 Верстата для розпилювання скла гнучким алмазним інструментом
а) 1 – алмазні притири; 2 – проміжні втулки; 3 – сталевий канатик;
б) 1 – блок скла; 2 – стіл; 3 – направляючі ролики; 4 – ведучий шків;
5 – рухлива каретка ; 6 – вантаж; 7- гнучкий інструмент.