Застосування голографії

64

Подібно до того, як транзистор послужив відправним пунктом для епохи бурхливого розвитку електроніки, нове відкриття дослідників з Університету шт. Каліфорнія в Лос-Анджелесі (UCLA) може привести до справжнього технологічного прориву в областях радіо, телебачення і обчислювальної техніки. Співробітники наукової групи професора Мігеля Гарсіа-Гарібай (Miguel Garcia-Garibay) знайшли спосіб управляти міжмолекулярними взаємодіями в органічних композитних матеріалах, що мають властивостямі як кристалів, так і рідин. Це робить (поки гіпотетично, але з кожною годиною все більш реально) можливим створення давно передбаченого фантастами реалістичного тривимірного голографічного телебачення, не говорячи вже про надшвидкі оптичні комп’ютери, здатні в мільйони разів перевершити кремнієвих комп’ютерів як за швидкодією, так і інформацією.

Перспективи, що відкриваються цим науковим результатом, дійсно захоплюють дух: при просвічуванні такого кристала можуть формуватися практично скільки завгодно складні зображення і їх послідовності, причому зміна “кадрів” такого “фільму” може відбуватися дуже швидко. Окремі області в кристалі можуть бути затемнені або, навпаки, зроблені прозорішими для випромінювання; можна буде майже миттєво змінювати спектри поглинання і пропускання “доменів” такого кристала, відповідно міняючи колір світлової хвилі, що проходить. Потенційна швидкодія такої системи, керованої електричними і магнітними полями, може досягати наносекундних масштабів (порядка гігагерц).

“Ми розуміємо, що потенційно це є технологічним проривом”, – заявляє керівник проекту, професор відділу хімії і біохімії UCLA Мігель Гарсія-Гарібай. “Мені невідомо про подібну поведінку будь-яких інших твердих зразків. Не дивлячись на те, що багато учених активно займаються розробкою нових електрооптичних матеріалів, наскільки нам відомо, тільки ми працюємо в цьому напрямі. Можливі додатки даної технології здаються вельми важливими, і, напевно, трохи знайдеться таких можливостей, про які б ми не подумали.”

Крім тривимірного телебачення (можна запропонувати новий термін: трибачення, 3DV замість TV), молекулами такого кристала є надшвидкодіючі перемикачі для оптичних комп’ютерів. Кубик з лінійним розміром близько дюйма, складений з таких молекул-перемикачів, може реалізувати безпрецедентну щільність зберігання інформації, що можливо, в багато мільярдів разів перевищує можливості сучасних пристроїв. Та і швидкість доступу буде значно вища, ніж це дозволяє сьогоднішній рівень комп’ютерних технологій.

Що особливо важливе, ці перспективні матеріали можуть проводитися у вигляді об’ємних зразків. Із накопиченням інформації дослідники розраховують зменшити вартість їх виробництва і отримати стабільно високий вихід придатних зразків. За словами керівника проекту, група робить великі успіхи і, можливо, представить комерційний продукт на основі цієї технології вже через декілька років [98].

В. П. КОЖЕМ’ЯКО, В. В. ДМИТРУК, Н. В. БЕЛІК

НАУКА І ТЕХНІЧНА ТВОРЧІСТЬ В НАВЧАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ (ВІД АБІТУРІЄНТА ДО АСПІРАНТА)

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *