Голографічна пам’ять

pic5

Чудовою властивістю оптичного комп’ютера з передачею зображення є його здатність за один такт обробляти двовимірні картинки, причому машинна команда сама може подаватися картинкою. Звідки ж ці картинки брати? Їх джерелом можуть бути зовнішнє середовище, результат попереднього обчислення, оптична пам’ять. Якщо із зовнішнього середовища зображення можна ввести за допомогою об’єктива, а результат попереднього обчислення повернути на вхід процесора за допомогою системи дзеркал, то як пам’ять можна використовувати різні оптичні і оптоелектронні пристрої запису, зберігання і витягання зображень. Наприклад, касету із слайдами.

Особливий інтерес викликають голографічні пристрої пам’яті. Така пам’ять має ряд переваг. Голограма зберігає інформацію не тільки про інтенсивність, але і про фазу світлової хвилі, що в оптиці принципово важливо, а з утилітарної точки зору – дозволяє підвищити об’єм записуваної інформації. Крім того, різні картинки можна записувати в одне і те ж місце, використовуючи весь об’єм носія, а не тонкий шар поверхні (як у разі звичайної оптичної або магнітної пам’яті). За оцінками фахівців, об’ємна щільність запису інформації може перевищувати величину 1011 біт/см3, а швидкість введення інформації з голограм – декілька гігабіт в секунду [97].

Крім того, голограма сама може використовуватися як принциповий вузол оптичного процесора, виступаючи одночасно в ролі буферної пам’яті і оброблювального елемента.

Інформація в таких голограмах записується шляхом зміни показника заломлення за всім обсягом носія. Зазвичай для цього використовуються прозорі матеріали з яскраво вираженими нелінійними оптичними характеристиками, наприклад, кристали ніобату літію.

Введення інформації здійснюється за допомогою керованого оптичного транспаранта. Адресацією при записі-зчитуванні управляє опорний промінь. Зчитувана інформація фокусується в площині багатоелементного матричного фотоприймача D.

Внаслідок того, що ємність голографічної пам’яті величезна, а час вибірки малий, кардинально змінюється весь підхід до організації обчислювального процесу. Наприклад, можна повернутися до ідеї широкого використання пошуку за довідниками і таблицями функцій, схем ухвалення рішень, таблиць множення. Зрозуміло, алгоритмічний підхід до обробки інформації в оптичному комп’ютері збережеться, але його основою буде мова більш високого рівня організації, орієнтована на паралельну обробку складних структур даних.

В. П. КОЖЕМ’ЯКО, В. В. ДМИТРУК, Н. В. БЕЛІК

НАУКА І ТЕХНІЧНА ТВОРЧІСТЬ В НАВЧАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ (ВІД АБІТУРІЄНТА ДО АСПІРАНТА)

Добавить комментарий

Your email address will not be published.

Default thumbnail
Previous Story

Елементна база оптичних компютерів

Default thumbnail
Next Story

Застосування голографії

Latest from Голографія

Синтез голограм

Опишемо метод. Припустимо, що об’єкт який освітлюється лазерним променем, можливо описати обмеженим