Енергія зв’язку ядер

До складу атомних ядер входить лише два види елементарних частинок –– протони і нейтрони.

Протон має позитивний заряд, що дорівнює заряду електрона, тобто елементарному заряду е=1,6021*10-19Кл, і масу спокою mp=1,6726*10-27кг. Нейтрон не має заряду, а його маса трохи більша маси протона: mn=1,6749*10-27кг. Протон позначають буквою n. Загальна назва цих частинок –– нуклони.

Нуклони міцно зв’язані в ядрі атома ядерними силами. Для розриву цього зв’язку необхідно затратити деяку кількість енергії.

Енергія, необхідна для розриву зв’язку нуклонів ядра, яка називається енергією зв’язку, повинна бути менша енергії роз’єднаних нуклонів на величину енергії зв’язку ядра clip_image002. З іншого боку, згідно закону пропорційності маси і енергії, зміна енергії системи ΔW супроводжується пропорційною зміною маси системи Δm:

clip_image004, де с–– швидкість світла в вакуумі. Оскільки в даному випадку ΔW є енергією зв’язку ядра clip_image002[1], то маса атомного ядра повинна бути менша суми мас нуклонів, що складають ядро, на величину Δm, яка називається дефектом маси ядра. За даною формулою можна розрахувати енергію зв’язку ядра clip_image002[2],якщо відомий дефект маси цього ядра Δm.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *