Для оцінки динамічних властивостей потенціометричних ВП визначимо їх передаточну функцію. Вхідною величиною давача є переміщення x. За вихідну величину можна прийняти напругу на навантаженні або струм через нього. Звичайно, зручніше в якості вихідної величини розглядати струм в навантаженні, який визначається на основі теореми про еквівалентний генератор (рис. 2.2.8.):
Zн – комплексний опір навантаження; – внутрішній опір еквівалентного генератора.
Розглянемо два випадки.
1. Навантаження чисто активне, тобто тоді
Застосовуючи перетворення Лапласа, отримаємо передаточну функцію
Таким чином, потенціометричний ВП при чисто активному навантаженні є безінерційною підсилювальною ланкою. Отже, всі частотні та часові динамічні характеристики підсилювальної ланки повною мірою описують динамічні властивості потенціометричних ВП з активним навантаженням.
2. Навантаження індуктивне з наявністю активної складової. Для еквівалентного кола (рис. 2.2.8.) можна записати
Використовуючи перетворення Лапласа, отримаємо
Звідки
Отже, при індуктивному характері навантаження потенціометр потрібно розглядати як інерційну ланку і поширювати на нього всі динамічні властивості цієї ланки.
Часто інерційність ВП, яку утворює навантаження, відносять не до самого ВП, а до вхідного кола елемента, підключеного на виході цього ВП. При такому підході потенціометричний ВП завжди розглядається як безінерційна ланка.
Васюра А.С. – книга “Елементи та пристрої систем управління автоматики”