Основні поняття та визначення

Електропривід – це пристрій для приведення в дію робочих машин, що складається із привідного електродвигуна, апаратури керування і передаточного пристрою. Якщо приводний електродвигун одержує електроенергію через перетворювач (наприклад, випрямляч), то і цей перетворювач входить в сукупність елементів, що складають електропривід.

Усі елементи електроприводу складають єдину систему, що володіє певними характеристиками, що відповідають представленим до електроприводу вимогам. Електродвигун – основний елемент електроприводу, що перетворює електричну енергію в механічну. Апаратура керування – комплекс комутуючих, підсилювальних, вимірювальних, перетворювальних і інших елементів, ввімкнених за визначеною схемою й забезпечуючих керування роботою електроприводу (ручне або автоматичне) шляхом впливу на його електричну частину. Передаточний пристрій перетворює рух в механічній частині електроприводу – збільшує або зменшує частоту обертання з відповідною зміною обертового моменту. У якості передаточного пристрою за звичай використовують редуктори, ремінні або ланцюгові передачі. У деяких випадках передаточний пристрій перетворює характер руху, наприклад, обертовий рух в поступальний (рейкова передача або кривошипно-шатунний механізм). Існують електроприводи, що не мають передаточного пристрою. В таких електроприводах рух валу двигуна передається безпосередньо на робочу машину (електровентилятори, електродрелі і т.д.).

Робоча машина змінює форми, властивості, положення оброблювального матеріалу або виробу. Наприклад, робочою машиною може бути металооброблювальний верстат (токарський, сверлильний, фрезерний і т.д.) або піднімаючий пристрій.

Існують наступні різновиди електроприводів: груповий, одиночний і багатодвигунний.

Груповий (трансмісійний) електропривід – електропривід, у якого одним електродвигуном приводиться в дію декілька функціонуючих машин. У сучасному виробництві груповий електропривід має обмежене застосування, що зумовлене його недоліками: громіздкістю передаючих пристроїв, неможливістю автоматизації, складністю керування кожної з робочих машин, що входять у груповий електропривід.

Одиночний електропривід – електропривід, у якому кожна робоча машина приводиться окремим двигуном. На даний час одиночний електропривід – основний вид електроприводу для більшості робочих машин.

Багатодвигунний електропривід – електропривід, у якому окремі елементи робочої машини мають самостійний електропривід. Цей вид електроприводу використовують у складних механічних пристроях (прокатні стани, великі верстати і т.д.). Багатодвигунний привід дозволяє спростити механічну частину робочої машини, виключивши з неї частину елементів, призначених для передачі руху.

Васюра А.С. – книга “Електромашинні елементи та пристрої систем управління і автоматики”

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *